Čítárny Pavla Tigrida

V dnešní době mnoho z nás, kdo pamatují totalitní režim a tzv. normalizaci, pociťuje nepříjemné deja-vu. Vnímáme mnoho příznaků nového plíživého omezování důležitých svobod a snahu o nové ovládnutí společnosti. Snažíme se proti tomu něco dělat a dáváme se dohromady. Proto vznikla komunita 2018+ Olomouc a tento web. Přes povzbuzení, které to každému dává, také ale mnozí cítí rozčarování nad tím, že nás není víc. Nevidím to tak pesimisticky. Přesto jsem si vědomý toho, že nesmíme zůstat uzavřeni v bublině těch, kteří ze zkušenosti vědí, co nám hrozí a jsou na to citliví. Proto přemýšlím, jak v Olomouci a okolí oslovovat širší okruh lidí a proto jsem při letošní veřejné občanské vzpomínce na Jana Palacha oznámil iniciativu „Čítárny Pavla Tigrida“.

O co jde?

Pavel Tigrid byl výraznou osobností která dokázala kolem svého exilového časopisu „Svědectví“ soustředit okruh přispěvatelů ze všech svobodomyslných názorových proudů a významně tak připravil půdu pro otevřenou komunikaci ve společnosti která vyvrcholila Pražským jarem 1968. Pochopil, že úsilí o svobodu v tehdějším totalitním Československu může být úspěšné jen když překonáme v určitých věcech i výrazné názorové spory, pokud máme důležitější společný cíl.

Dnes bohudíky nejsme v situaci, kdy je možné svobodné noviny tisknout pouze v exilu. V reakci na ovládnutí hlavních českých deníků Andrejem Babišem „aby o něm psaly pravdu“ naopak vniklo mnoho nezávislých novinářských iniciativ, které se snaží novému tlaku na svobodu a nezávislost médií čelit. Přesto jsme v situaci, která je na pováženou – tištěná média obecně jsou v krizi, protože se v minulosti orientovala především na příjmy z reklamy. Ta se ale nově masivně přesunula do virtuálního prostředí Internetu a sociálních sítí. Nezávislé a kvalitní noviny je proto obtížné ekonomicky udržet, protože čtenáři si odvykli za ně platit cenu odpovídající nákladům.

Proto pokud chceme zachovat svobodu, musíme především podporovat média šířící kvalitní, oveřené a nezávislé informace a kvalifikované názory, získávat pro ně nové čtenáře a předplatitele a oslovovat s jejich pomocí širší okruh lidí. Takové šíření informací pak může pomoci dalším lidem uvědomit si vážnost situace a ukázat jim také, jak by sami mohli v rámci svých možností přispět k obraně svobody a západní civilizační orientace naší země.

A teď konečně jak na to…

Mnoho z nás má nově vzniklá media předplaceno nebo je často kupuje na stáncích. Pak je ale v lepším případě zrecykluje. Přitom existuje mnoho veřejných míst, kde by při vhodném vystavení mohly zaujmout potenciální nové čtenáře. A pokud se podaří pravidelněji vydávat také zpravodaj naší iniciativy, můžeme na těchto místech zároveň oslovat kolemjdoucí i našimi olomouckými pozvánkami a tématy.

Hledám proto zájemce o drobný sponzoring formou odkládání starších (ale ještě relativně čerstvých 🙂 výtisků zajímavých nových nezávislých médií do slušivých stojanů na veřejných místech. Dávám na výběr (ale nebráním se dalším návrhům) tyto tituly: Deník N, Týdeník Echo, Reportér, Revue Fórum, Magazín Neovlivni.cz.

Zároveň dál sbírám podpisy pod výzvu „Požadavky Jana Palacha DNES“. Vítané jsou všechny podpisy, pokud navíc získáte i nějakou známou osobnost, může to naší iniciativě dodat váhu zejména při oslovování potenciálně váhajících institucí při nabídce umístění stojanu. Na obrázku je svépomocí vyrobená „beta-verze“, prosím o shovívavost s prvotní možná příliš pouťovou barevností. Kromě drobného sponzoringu výtisků je vzhledem k mým omezeným časovým možnostem vítána příp. i manuální výpomoc s výrobou dalších stojanů (kontakt: 2018plus@seznam.cz).

Kdo se bude chtít k výzvě připojit, může ji podepsat prostřednictvím podpisového formuláře. Při podpisu je možné zároveň možné dát najevo nezávazný zájem o drobný sponzoring formou poskytování jednotlivých výtisků. V tuto chvíli máme 30 signatářů a 13 zájemců o drobný sponzoring. Zájemce budu postupně oslovovat a budu se snažit sladit jejich možnosti s poskytováním výtisků a místem instalace konkrétního stojanu tak, aby to do sebe zapadalo.

Za každou podporu a spolupráci děkuji, Vladislav Raclavský.