Jak bylo na Václaváku 20. května

Obvykle když jedu do Prahy na demonstraci Milionu chvilek, tak vždycky pochybuji, jestli bude dost lidí a jestli se jim ještě může podařit zaujmout, neupadnout do stereotypu, neztratit elán… A vždycky se do toho musím trochu nutit, říkat si – musíš tam jet, když nepojedeš ty, tak kdo už pojede, to už pak můžem rovnou zabalit. Takže vyrážím trochu z pocitu povinnosti a plný pochybností a nejistoty. A vždycky je pak všechno jinak a já se vracím v euforii jako z dovolené u moře… Ani tentokrát to nebylo jinak. Většina lidí, se kterým jsem o akci mluvil před odjezdem, reagovala stejně – a za co vlastně budete demonstrovat? Nemysleli to zle, vůbec ne, a byla to úplně přirozená otázka – co se dá vůbec udělat, když už nejvyšší státní zástupce odstoupil a Benešová má hroší kůži, demonstrace na ni neplatí. Navíc se mi zdálo, že Vrbětice a Zemanovo nestydatě hybridně ruské chování jsou mnohem důležitější.

Ne, nemluvilo se jen o Benešové. Mluvil i syn jedné z obětí z Vrbětic. Každý řečník pak svoje vystoupení končil parafrází známých slov jednoho senátora z dob starého Říma: „…ostatně soudím, že Miloš Zeman má být žalován pro Velezradu.“ Historie kariéry a nebezpečnost přítelkyně a advokátky mafiánů Marie Benešové byla rozebrána podrobně, takže o smyslu trvalého volání po její demisi bez ohledu na to, že je to třeba hlas volajícího na poušti, jsem definitivně přestal pochybovat. Kdo má jen trochu čas – doporučuji ke zhlédnutí záznam celé akce, který je dostupný na odkaze zcela dole. Dodám už jenom dva osobní postřehy – po odchodu Mikuláše Mináře mluví na pódiu za Milion chvilek více hlavních osobností včetně žen a mám pocit,že je to velmi ku prospěchu věci.

A už jenom taková perlička – pořadatelé dodrželi avizovaný čas, takže jsem nemusel vybíhat na vlak ještě před skončením akce. Takhle organizovat akce bych se chtěl taky konečně naučit. Musím na sobě zapracovat a zkusím začít hned ve čtvrtek 27. května od 17 hod. v Olomouci na Žižkově náměstí. Milion chvilek totiž pokračuje akcemi v regionech na podporu stejných požadavků:

  1. NOVÉHO NEJVYŠŠÍHO STÁTNÍHO ZÁSTUPCE MUSÍ JMENOVAT AŽ NOVÁ VLÁDA PO VOLBÁCH
  2. MARIE BENEŠOVÁ MUSÍ OKAMŽITĚ REZIGNOVAT

Další čtvrtek 1. června je pak naplánovám POCHOD V PRAZE, podrobnosti budou včas zveřejněny.

A pokud váháte, jestli přijít v Olomouci, nabízím níže kromě zhlédnutí záznamu z Prahy taky pár fotek, které jsem udělal. Kdyby nic jiného, snad z nich na Vás zavane, jak příjemné je cítit se zase jednou mezi ostatními lidmi doma…

Na akci v Olomouci budeme vyzývat všechny přítomné, aby měli po celou dobu nasazený respirátor. Doporučuji nechodit těm, kdo patří do rizikových skupin a nebyli zatím očkováni proto Covidu-19. Rozhodně by pak neměli chodit Ti, kdo se nebudou cítit zdravotně v pořádku. Epidemiologická situace je ale momentálně v Olomouci a okolí velmi dobrá, proto na druhé straně s respirátorem a v rozumném odstupu od ostatních není třeba mít přílišné obavy.

Odkaz na záznam z demonstrace v Praze 20. května:

https://fb.watch/5FelqEkpNW/