Možnosti pomoci Ukrajině v Olomouci

V tomto článku se budu snažit udržovat aktuální informace o možnostech pomoci Ukrajině v Olomouci a okolí, pokud narazíte na nějakou chybu nebo nepřesnost nebo budete mít novou informaci, která tady není, napište mi prosím na mail 2018plus@seznam.cz.

AKTUÁLNĚ

  • VE ČTVRTEK 24.3. TO BUDE 4 TÝDNY… od osudného 24. února se v Olomouci scházíme každý čtvrtek od 17 hodin na shromáždění na podporu Ukrajiny, kde hovoří Češi i Ukrajinci. Sejdeme se i 24. března na náměstí Republiky u budovy Muzea umění (na mapě zde). Přijďte nejen podpořit Ukrajinu, ale také dát Ukrajincům, kteří tam chodí, pocítit, že v tom nejsou sami a přijďte se setkat s lidmi, se kterými jsme na jedné lodi..
  • Olomoucká charita momentálně AKUTNĚ POPTÁVÁ POSTELE A MATRACE, prosí všechny, kteří jsou ochotní a mají možnost tento sortiment darovat, ať jej vozí na sběrné místo, které je POZOR ZMĚNA na ulici Tomkova 352/40 Olomouc, vždy ve všední dny od 15 do 18 hod. Více informací (před odvozem si vždy raději ověřte, může se měnit) na https://www.olomouc.charita.cz/ukrajina/nabizim-pomoc/. Paralelní sbírku stejného sortimentu zahajuje ve svém areálu Fakultní nemocnice v Olomouci – pokud jste zaměstnanci nemocnice, najdete podrobnosti na Intranetu.
  • Kdo nemá možnost dopravit svou pomoc autem na sběrná místa, může je odevzdat do úschovny zavazadel na olomouckém hlavním nádraží každý den v týdnu od 6 do 21 hod. (tel. 602265894), podobně to funguje v Přerově, Prostějově a každém větším nádraží v ČR. Darované věci jdou pak přímo do humatárních vlaků na Ukrajinu.
  • Aktuální informace zveřejňujeme také na naší facebookové stránce: 2018+ Olomouc.

FACEBOOKOVÉ SKUPINY NA POMOC UKRAJINĚ V OLOMOUCI

Olomouc helps Ukraine – uzavřená skupina (o členství lze požádat, musí ho pak schválit správce, členy jsou především Ukrajinci, kteří si pomáhají navzájem, ale přijímají i Čechy aktivně se zajímající o pomoc)

Podané ruce pro Ukrajinu v Olomouckém kraji

Pomoc ukrajinským rodinám v Olomouci

Studenti pro Ukrajinu – celostátní skupina, ale s účastí studentů UP Olomouc

AKCE NA PODPORU UKRAJINY V OLOMOUCI A OKOLÍ

Na YouTube zde je možné zhlédnout záznam besedy s ukrajinskými studenty a akademiky „Válka z první ruky“.

Na našem YouTube kanále lze také zhlédnout záznamy z našich shromáždění na podporu Ukrajiny.

Sobota 19.3., 16-22 hod. KONCERT PRO UKRAJINU v Ponorce Olomouc (tř. 1. máje 8), plakát s programem zde, událost na FB zde. Veškerý výtěžek poputuje na účet organizace Post Bellum, která posílá na Ukrajinu zdravotnické a obranné vybavení.

Pondělí 21.3., od 20 hod. Blues bar Garch v Olomouci – benefiční večer Slam poetry na podporu Ukrajiny, vstupné dobrovolné, událost na Facebooku zde.

Úterý 22.3., od 17 hod. Kulturní dům v Zábřehu – Fesťák pro Ukrajinu, vystoupí O5 a Radeček + výrazné regionální kapely, vstupné od 100 do 400 dle rozhodnutí kasždého návštěvníka, více informací zde.

Neděle 27.3., 14-17 hod., Sport Centrum BEST – Dětský ples pro Ukrajinu, do 6 let vstup zdarma, pro ostatní minimální vstupné 100 Kč.

ZÁKLADNÍ INFO

Základní informace o koordinované pomoci státu (kraje) najdete na adrese www.krajpomaha.cz. Krajské centrum pomoci funguje v Hanáckých kasárnách (tř. 1. máje 1, u náměstí Republiky, na mapě zde) každý den od 7 hod. ráno, informace poskytuje nonstop na dvou telefonních linkách 771 235 570 a 571. Prostřednictvím webu lze aktuálně nabídnout vyplněním formuláře pomoc jako dobrovolník zde a také nabídnout ubytování zde. Nabídnout je možné také konkrétní materiální pomoc zde (jedná se o větší nabídky, které nemá smysl v této chvíli přivážet, ale kraj je bude mít v evidenci a v případě potřeby se na Vás obrátí). Od pondělí 7.3. kraj také vyhlašuje místní sbírku materiální pomoci, bližší informace zde – materiál (potraviny, hygienické potřeby, potřeby na spaní – seznam viz odkaz) bude přijímán v pracovní dny od 14 do 17 hod., předání většího množství je vhodné domluvit předem na tel. číslech uvedených na webu, příjezd je z dolní (severní) strany bloku kasáren po trase z Dobrovského ulicí Hanáckého pluku a na křižovatce doleva na Koželužskou.

Kromě Olomouckého kraje pomáhá samozřejmě také město Olomouc, které navázalo partnerský vztah s ukrajinským městem Černivci (na mapě zde). Toto město je sice mimo oblast bojů, ale je na významné únikové trase do Rumunska, takže se v něm nachází velké množství uprchlíků. Na základě seznamu potřeb od tamní civilní obrany sbíralo město Olomouc materiál ve dvou hasičských zbrojnicích, konvoj měl vyrazit v sobotu ráno. Město Olomouc průběžně zveřejňuje informace o své pomoci Ukrajině zde. Významný výkon v dobrovolnické pomoci podávají i studenti a změstnanci Univerzity Palackého, která koordinuje své zapojení pomocí svého dobrovolnického centra, bližší informace na této adrese.

Do pomoci Ukrajině se naplno zapojila také olomoucká Charita, pro akutní případy zřídila i veřejnou linku +420 703 136 226 a e-mail ukrajina@olomouc.charita.cz. Prostřednictvím Charity lze také nabídnout ubytování, formulář je konkrétnější a je snazší specifikovat, co konkrétně dáváte k dispozici. Kromě toho Charita vyhlásila sbírku léků a zdravotních prostředků (přebírá kavárna Bistrá kráva a obchod Dobrodruhá na adrese Wurmova 5), sbírku nábytku (přebíráno v Řepčíně), sbírku lůžkovin, ošacení a domácích potřeb (přebírá Wurmova 11). Všechny informace, časy pro přejímku a kontakty najdete na této adrese.

Fakultní nemocnice Olomouc je určena jako jedno z páteřních zdravotnických zařízení v ČR k bezodkladné zdravotní péči pro občany Ukrajiny, a to i v případech, že potřební občané Ukrajiny nemají žádné zdravotní pojištění a péči si nemohou zaplatit sami. Aktuálně je také transfúzní oddělení připraveno svolat dárce k mimořádnému odběru krve pro Ukrajinu, který centrálně připravuje vláda. Na ošetření zraněných z bojů je připravena Vojenská nemocnice.

Na webu Lékaři pro Ukrajinu je možné najít podle kraje, okresu, obce a odbornosti lékaře, kteří poskytují lékařskou péči ukrajinským uprchlíkům zdarma (dokud nedostanou vízum, nejsou pojištěni), na stejném webu najdou informace i lékaři – jak postupovat, jak se mohou připojit. Olomoucká pobočka Českého červeného kříže se podílí na celostátní sbírce zdravotnického materiálu (nový, v originálních obalech), který přebírá na Sokolské ulici 32, časy přebírání v pracovní dny a kontakty na tomto plakátu.

Olomoucká pobočka Člověka v tísni se podílí na celostátních aktivitách – soustřeďuje se především na transport nakoupeného humanitárního materiálu na Ukrajinu, včetně lékařských souprav (tzv. medkit, sada pro bezprostřední lékařskou pomoc) a spolupracuje se společností RegioJet na přepravě uprchlíků z Přemyšlu (Przemyslu) u ukrajinské hranice v Polsku do Prahy. Vlak projíždí i přes Olomouc, podle momentálních informací, které by měly platit do úterka 8.3., vyjíždí vlak z Přemyšlu ve 22:00 a na olomouckém hlavní nádraží přijíždí ráno v 5:38 hod (může mít samozřejmě zpoždění, aktuální informace na infolince RegioJetu +420 222 222 221).

Na adrese https://www.umapa.eu/ je možné při přiblížení na kterýkoli region včetně Olomouce a okolí zobrazit různé nabídky služeb pro Ukrajince – včetně lékařů, právních služeb, psychologické pomoci. Přes webové rozhraní je možné i přidat vlastní nabídku.

Na webu https://uajobs.cz/ lze po přepnutí na češtinu nabídnout zaměstnání lidem z Ukrajiny – včetně zkrácených úvcazků, brigád apod. Služba portálu vyplněný český text přeloží do ukrajinštiny. Podobnou funkci má stránka https://www.uatalents.com/, která je mezinárodní, vyžaduje víc údajů a pro prohlížení nabídek je nutné se zaregistrovat.

AKTIVITY PRO DĚTI A RODINY

Olomoucký Junák rozbíhá pomoc zejména v rámci své základní činnosti – neangažuje dobrovolníky mimo skaut, ale zapojuje své členy a především oddíly do nabídky ubytování a volnočasových aktivit pro děti i dospělé. Pokud jste o tom nevěděli a ke skautům patříte, najdete kontakty a informace na této adrese.

Olomoucký Sokol nabízí v případě zájmu cvičení pro ukrajinské děti zdarma, kontakt na jednotlivé jednoty přes župní kancelář zolomoucka@seznam.cz.

Olomoucké Muzeum umění plánuje jeden den v týdnu otevřít ateliéry a pozvat především ukrajinské matky s dětmi na volné tvoření/výtvarné dílny, které budou otevřeny i pro české rodiče a děti a pomohly tak tomu, aby se u nás uprchlíci cítili dobře, navázali kontakty a co nejlépe se integrovali. Začínat by se mělo 23. března, bližší info zde.

Muzeum umění také nabízí pro psychickou regeneraci zdarma vstup ukrajinským uprchlíkům do svých expozic.

Dům dětí a mládeže nabízí pro ukrajinské děti dopolední program, více na https://www.ddmolomouc.cz/, plakát v ukrajinštině zde.

Pro mladé vědce – každý čtvrtek 15.19 hod. v Hlubočkách u Olomouce klub Geniátor, kontakt blanka.krausova@geniator.cz.

TK Olymp nabízí taneční kroužek pro ukrajinské děti, bližší informace zde.

Tenisový klub MILO Olomouc nabízí ukrajinským dětem možnost tréninku a výuky tenicu, podrobnosti na stránkách TK Milo, v příspěvku na Facebooku (ze 13. března) také informuje o zřízení fondu, ze kterého se budou aktivity hradit, sbírá sportovní vybavení atd.

Spolek orientačních běžců Olomouc nabízí pro děti, které chtějí tento sport u nás provozovat, možnost účasti na mapových trénincích každou středu, bližší informace a kontakt na e-mailu Romana Šimka: simek.roman@uhul.cz.

České kluby plavání s ploutvemi (Czech Finswimming) nabízejí ukrajinským dětem, které již s ploutvemi plavou, možnost tréninku. Seznam měst, ve kterých kluby působí, na tomto plakátu. Kontakt v Olomouci: Klub sportovních potápěčů Olomouc.

VYZÝVÁME SPORTOVNÍ ODDÍLY A DALŠÍ POŘADATELE AKTIVIT PRO DĚTI – pokud máte voplnou kapacitu pro zapojení rodin Ukrajinců do svých aktivit, dejte nám vědět na 2018plus@seznam.cz, Vaši nabídku zde rádi zveřejníme a budeme ji propagovat.

DALŠÍ AKCE SE VZTAHEM K AKTUÁLNÍ SITUACI

Neděle 27.3., 17:30 projekce dokumentu SVĚDKOVÉ PUTINOVI, který mapuje cestu k moci jednoho z největších světových diktátorů novodobých dějin, Kino Metropol, událost na FB zde.

Úterý 29.3. projekce festivalu JEDEN SVĚT v Olomouci:

  • Umělecké centrum UP – Filmový sál, 19:45, blok 2 kratších filmů: (1) Hlas / Voice, osobní zpověď mladé ženy, která si prošla výslechy, zadržením a nakonec i zpočátku nepředstavitelným útěkem ze země, ukazuje historické události v Lukašenkově Bělorusku v intimním světle; (2) Článek 293 / Article 293, Film polského režiséra Jana Bluze přináší mrazivá svědectví několika mladých lidí, kteří se stali svědky nedůstojného a často brutálního zacházení s účastníky nenásilných protestů v Bělorusku.
  • Kino Metropol, 20:00, Zatracená práce / F@ck This Job, Film skrze příběh zakladatelky TV Dožď Natalie Sindějevové mapuje turbulentní vývoj této stanice a odkrývá, co obnáší poskytování nezávislého zpravodajství v Putinově Rusku.

Aktualizováno 20.3. 23:13