Olomouc 19. prosince 2019

Od 17 hod. se v prostoru před Krajským úřadem v Olomouci sešli příznivci Milionu chvilek na demonstraci s názvem „Konec vlády jedné straky“. V tomto článku přinášíme text hlavního projevu a také videozáznam z akce. Bohužel došlo ke krátkému technickému přerušení přenosu zhruba uprostřed, právě když se ujímal slova pan Jeníček z Prostějova. Proto je záznam ve dvou částech.

Hlavní náplní akce byla podpora požadavků Milion chvilek pro demokracii z posledního shromáždění v Praze. Věnovali jsme se ale i místním tématům – především jsme zvali a zveme všechny bez rozdílu názoru na Andreje Babiše či jakékoli jiné politické preference na shromáždění „Na obranu orné půdy u Hněvotína“, kterým usilujeme o zvrácení tohoto hanebného rozhodnutí olomouckého krajského zastupitelstva. Shromáždění se bude konat 28. ledna od 16 hod. opět na prostranství před Krajským úřadem naproti olomouckého hlavního nádraží. Další podrobnosti o kauze Hněvotín najdete zde.

Protože na minulém shromáždění 17. listopadu 2019 se přítomní hlasováním shodli, že bychom se mohli věnovat i jiným místním tématům, využili jsme naše shromáždění 19. prosince také k průzkumu, která témata přítomní považují za nejdůležitější. Kvůli tmavé roční době jsme o tom místo zelenými a řervenými kartami hlasovali rozsvícením displeje mobilního telefonu. Zhruba můžete výsledky posoudit ve videozáznamu, kdy kamera po každé otázce postupně zabírá celé shromáždění s hlasujícími. Postupně se budeme snažit hlasy co nejlépe spočítat a výsledky zveřejníme.

Odkazy na obě videa na YouTube najdete níže, pod nimi následuje ještě samotný text hlavního projevu pro ty, kdo mají raději text než hlučící obraz.

KRÁSNÉ VÁNOCE A TĚŠÍME SE NA DALŠÍ SETKÁVÁNÍ V ROCE 2020

První část videa:

Druhá část videa:

Text hlavní řeči:

Dobrý den,

jmenuji se Vladislav Raclavský a vítám Vás na shromáždění Milionu chvilek pro demokracii svolané pod názvem „Konec vlády jedné STRAKY“. Mám pocit, že už bych skoro nemusel nic dalšího říkat, když tohle heslo zhuštěně vyjadřuje to, co se zdá nad Slunce jasné. A mohli bychom se rozejít. Bohužel to má dva háčky. (1) Postoj Andreje Babiše ke svým selháním, a (2) názor jeho voličů na tato selhání. To první by přitom nevadilo, kdyby nebylo toho druhého. V diskusích s jeho příznivci se stále opakuje – proč protestujete proti výsledku voleb? Jistě že můžeme tvrdit, že to je nesmysl, že přece není možné tolerovat něčí těžké selhání jen proto, že předtím získal hlasy ve volbách. Jistě že můžeme přepočítávat váhu hlasu, ukazovat, že ve skutečnosti Andrej Babiš ani se svými komunistickými a jinými zoufalými spojenci nemá ve společnosti ani u voleb většinu. Můžeme také apelovat na spojenectví liberálních stran, aby se tato skutečná většina přetavila na mandáty v parlamentu.

Důležité je ale podle mého názoru také přemýšlet, v čem je zakopaný pes. Já osobně si myslím, že pořád v tom samém. Pro určitou část voličů je prostě morálka druhotná, prvotní je vlastní pohodlí a peníze. To velmi dobře chápal Husák. Teprve zřetelné a téměř totální zadření ekonomiky vedlo nakonec k jeho pádu. Po krátké Havlovské anomálii znovu na tuhle kartu vsadil Klaus, po něm Zeman. Mezitím byly jen krátké pauzy, kdy kocovina z obou pánů nakrátko převážila jazýček vah. Teď máme Babiše, který je ze všech výše zmíněných technologů moci ten nejobratnější.

Takže stojíme před rozhodnutím – rezignovat a čekat, až se v každodenním reálném životě jeho voličů začnou postupně stále více projevovat jeho zhoubné kroky v ekonomice. Nebo můžeme pokračovat, ale hrozí nám uvíznutí ve věčném opakování neúčinného. Já rezignovat nechci. Proto přemýšlím a hledám, v čem je zakopaný pes. A proto mám rád Milion chvilek, protože také nerezignují a také přemýšlejí.

A teď konečně k čemu jsem došel. Přestože cítím povinnost nerezignovat a protestovat, je podle mě potřeba si připustit, že volební argument má svoji logiku. Je taky důležité nelhat si do vlastní kapsy a neupínat se k falešným iluzím. Kdyby se všechny demokratické strany spojily a Babiš by byl poražen, spojenci by se brzy a rychle zase rozhádali, měli by zase svoje aféry a brzy bychom mohli být tam, kde jsme byli. Možná by se už nevrátil Babiš, ale povstal by jiný oligarcha. Jeden se nedávno zjevně do politiky začal tlačit a vůbec to není lehká váha. Stojí proto před námi úkol řešit podstatu problému – postupně trpělivě zvětšovat společenství těch, pro které stojí morálka, zákony, společný prospěch a dlouhodobý udržitelný zisk nad slevami a akcemi. Dnešní doba a Andrej Babiš nám k tomu dávají ideální příležitost. Dávají nám možnost obracet pozornost lidí kolem nás k faktům. A jen na nich pak musíme nechat, aby si sami sečetli 1 + 1.

Teď bych měl zvolat: takže vemte si letáky a alou na nádraží… Myslím si, že právě takhle Milion chvilek svoje poslední aktivity zamýšlel. Nesmíme zůstat uzavření v ghetu spravedlivých. Musíme oslovovat spoluobčany a musíme to dělat pro ně přijatelným způsobem. V Praze to klaplo. Olomouc není Praha, přesto je průběh akce na hlavním nádraží v Praze povzbuzením. Ale tohle až nakonec, předtím bych ještě rád řekl pár dalších věcí.

Právě proto, že jako hlavní účel naší dnešní akce vidím vykročení z gheta (a taky proto že slunečný teplý den vypadá jinak), jsem nezval nikoho k dalším proslovům a snažím se akci zkrátit na potřebné minimum. Původně jsem chtěl na tomto místě ještě přehledně shrnout některá známá, ale i méně známá fakta ke kauzám Andreje Babiše pro Vaše použití v komunikaci se svým okolím. Zdaleka ne každý má totiž čas sledovat všechno. Text mám připravený, ale nebudu ho teď číst. Dám pro Vaše využití na náš web 2018plus.cz a odkaz na článek budu také samozřejmě sdílet na Facebooku, rozešlu mailem na zájemce o informace a dám odkaz na náš Twitteru. Pokud na nás nemáte kontakt, protože jste přišli poprvé, jsme na webu, Facebooku a Twitteru jako komunita pod názvem 2018plus Olomouc a můžete nám také poslat mail na adresu 2018plus@seznam.cz, ze které rozesíláme informační servis. Po skončení tady vepředu máme malé vizitky se všemi kontakty, můžete se stavit. Pro Ty, kdo by chtěli placku Milionu chvilek, tady máme také ještě jejich omezené množství k rozebrání.

Vy, kdo jste byli na našem shromáždění 17. listopadu nebo sledujete náš místní infoservis, tak víte, že jsme se tam hlasováním jednoznačně shodli, že se chceme snažit zvrátit rozhodnutí krajského zastupitelstva otevírající možnost zástavby 44 ha nejkvalitnější orné půdy za humny města Olomouce, u Hněvotína. Pro představu, je to plocha téměř celého historického centra Olomouce. Pokud o této hanebnosti nic nevíte, pak Vás veškerým svým neodolatelným šarmem prosím, abyste si o tom na našem webu přečetli a zvážili podpis naší petice. Kromě toho vítáme pomoc při získávání dalších signatářů, včetně známých osobností, které se snažím oslovovat. A hlavně prosím, abyste pokud s naším požadavkem na revokaci rozhodnutí kraje budete souhlasit, VŠICHNI PŘIŠLI na protestní shromáždění na TOTO MÍSTO v úterý 28. ledna od 16 hod. Pozveme na něj především pana hejtmana a další poslance krajského zastupitelstva za vládnoucí koalici ANO, ODS a ČSSD, kteří těsnou většinou 28 hlasů tuto věc v zájmu privilegovaného developera protlačili.

Kromě toho, že je to hanebnost, je to zároveň jasná ukázka toho, že Andrej Babiš není řešením, ale jen pokračováním starých problémů. Hnutí ANO v krajském zastupitelstvu jde na ruku developerovi, kterému tady šly na ruky předchozí politické garnitury řadu let. Proto jsou naše osvěta a protesty v této věci příležitostí ukázat lidem, že nemají hledat Spasitele, že pomocná ruka pro lepší vládu v téhle zemi je na konci jejich vlastní paže.

Na zmíněném shromáždění 17. listopadu jsem byl také velmi potěšen, že kromě výrazné kauzy Hněvotín, která zahýbala tímto městem a okolím, přítomní také jednoznačně hlasovali pro to, abychom se případně zabývali také jinými místními problémy, pokud se na jejich důležitosti shodneme. Není tady teď velký prostor pro diskusi o jednotlivých dalších tématech, ale protože na Facebooku a webu měla anketa v září poměrně malý dosah, hlasovalo málo lidí, a naopak na veřejném shromáždění 17.11. hlasovalo přes 200 lidí. Proto bych si u Vás teď rád udělal malý průzkum místních témat, která považujete za důležitá. Svůj souhlasný názor můžete vyjádřit rozsvícením displeje mobilu, otočeného směrem k nám, výsledek si nafotíme a uvidíme, která témata mají u Vás výraznou přízeň a která ne. Abychom něco užitečného zjistili, tak samozřejmě není rozumné považovat všechna témata za ta nejdůležitější, musíte si trochu vybírat.

Nebudu se už ptát na klima, které v anketě na Facebooku posbíralo nejvíc hlasů, protože kauza Hněvotín, které se věnujeme, je nejvýraznějším místním tématem v téhle oblasti. A dál to vezmu popořadě podle toho, kolik hlasů získalo které téma v anketě v září:

  1. Považujete za důležitou nezávislost médií, v místních podmínkách např. vyváženost informací ve zpravodaji radnice a kraje? Měli bychom o tomto tématu diskutovat a věnovat se mu?
  2. Považujete za důležité problémy s dopravou v Olomouci?
  3. Považujete za důležitý problém dluhy města a způsob vynakládání peněz města, jeho priority?
  4. Považujete za důležitou ochranu památek, omezení výšky Šantovka Tower, oponenturu rozšíření Šantovky přes břehy Mlýnského potoka?
  5. Považujete za velký problém cenu bydlení a sociální problémy v Olomouci?
  6. Považujete za velký problém podmínky pro podnikání v Olomouci?

A nakonec malý průzkum:

  • Kdo z Vás sleduje náš FB ?
  • Kdo odebírá informační maily?
  • Kdo čerpá pozvánky na akce jen a pouze z hromadných mailů Milionu chvilek?

MILÍ PŘÁTELÉ,

nakonec bych chtěl už říct jen jednu věc. Milion chvilek dokázal v této zemi něco dosud nevídaného – když lidé něco chtějí, chodí znovu a znovu, a jsou aktivní. Rád bych Vám za to poděkoval. Mám pocit, že se tady rozjíždí vlak, který nepůjde snadno zastavit a který může v této zemi rozjet mnoho dobrého a užitečného. Děkuju, že nastupujete a jedete. A když budete sledovat náš infoservis, můžete se příležitostně podle svých možností přidat i k lokomotivám…

Takže poslední otázka: Přijdete v lednu znovu?