Pan Marek Ošťádal je starostou obce Náklo a senátorem za obvod 66 – Olomoucko, zvolený na léta 2022-2026. Zvali jsme ho na naše shromáždění 8. června v Olomouci (samostatný článek zde), protože ale nemohl kvůli programu v Senátu dorazit, odpověděl nám na otázky alespoň e-mailem.
S čím jste šel do Senátu, co je Váš hlavní cíl jako senátora a jak se vlastně stalo, že se starosta Nákla rozhodl do Senátu kandidovat?
Senát jsem ve svém životě neplánoval a dlouho jsem se i rozmýšlel, jestli do toho mám vůbec jít. Na druhou stranu si ale jako starosta pořád na něco stěžuji a boj s legislativním systémem nám neustále komplikuje život. Nakonec jsem tedy na svoji kandidaturu přistoupil s tím, že to zkusím a že se mi třeba i podaří něco změnit k lepšímu.
Jste členem výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Co Vás na téhle tematice nejvíc zajímá, přitahuje apod.?
Výbor mi byl jako novému senátorovi přidělen. Zprvu jsem tak nějak spíše čekal, co to bude obnášet, nicméně musím říct, že projednávaná témata jsou velmi zásadní a jsem rád, že mnohdy svým hlasem mohu podpořit zájmy slušných lidí jak u nás, tak ve světě.
Vím, že z projednávání kauzy Vrbětice nemůžete nic ani naznačovat, možná byste ale mohl říct něco obecně…
O této kauze už do médií uniklo mnoho informací a zjištění. Ta, která ještě novináři a tajné služby drželi pod pokličkou z důvodu trvajícího vyšetřování, nakonec vykecal prezident. Musím říct že v této kauze svými postoji prezident sehrál velmi špatnou roli, když jako hlava státu nehájil zájmy naší země, ale naopak neustále omlouval a zlehčoval aktivity ruských tajných služeb v naší zemi. Česká republika byla donedávna jakousi centrálou pro operování ruských agentů ve Střední Evropě, což potvrzoval i počet ruských diplomatů na konzulátech v České republice. Už je to více než 30 let, co ruská vojska opustila naši zemi a Česká republika se vydala cestou demokracie, tak nechápu, že něco takového bylo v naší zemi stále trpěno. V tomto případě tedy kauza Vrbětice sehrála užitečnou roli, protože české vládě poskytla příležitost tyto špionážní aktivity významně narušit.
Jaký máte z jednání celkový pocit, dá se očekávat, že bude užitečné a ke prospěchu vyjasnění celé věci?
Naše bezpečnostní složky státu fungují dle mých zjištění skvěle. Vzájemně spolupracují, což je v těchto složitých případech nezbytné. Popravdě jsem měl z celé situace i pocit, že bezpečnostní složky do jisté míry spolupracují i s novináři, protože na jednáních výboru byla práce investigativních novinářů několikrát zmíněna. Je to dle mého názoru dobře, protože například britský webový portál Bellingcat se aktivitám ruských tajných služeb velmi intenzivně věnuje a v některých případech se žurnalisté mohou dostat dále než tajné služby. Spolupráce pak dává naději, že se podaří tyto případy mezinárodního zločinu odhalovat a s nimi i skupiny agentů, kteří za nimi jsou.
U koho z pozvaných byste řekl, že k otázkám senátorů přistupuje nejvíc otevřeně a vstřícně, kdo dělá jen to co musí, a kdo podle Vás Senát vyloženě ignoruje?
Tady mám jasno. Proběhlo několik uzavřených jednání, kterých se zúčastnili představitelé naši bezpečnostních složek státu a tito k nám byli vždy velmi otevření, samozřejmě v mezích svých možností. Velmi si totiž cení podpory Senátu prostřednictvím schválených usnesení, která hájí jejich postupy při vyšetřování složitých kauz. Naopak velmi negativní postoje jsme mohli zaregistrovat u našich ministrů, a to ať už je to v případu ministra Hamáčka či paní ministryně Benešové. Jejich chování a vystupování je někdy velmi zvláštní a tajemné.
Mluví se v Senátu poslední dobou také o Bělorusku ? V pondělí bude v Praze Svjatlana Cichanouská, máte k Bělorusku nějaký komentář ?
Ano, Bělorusko je z důvodu aktuálního dění velké téma a Svitlana Tichanovska se dokonce před nedávnem přes videokonferenci účastnila zasedání našeho Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Režim prezidenta Lukašenka je velmi svéhlavý a jakákoli opozice zde není přípustná. Provázanost s prezidentem Putinem mu pak dává velkou moc, což může být v budoucnu velká hrozba. Pokud se podobné země začnou spojovat a začnou společně prosazovat své zájmy, může to znamenat ohrožení svobody celého lidstva. Je tedy nutné aktivně podporovat jakékoli snahy opozičních představitelů těchto států a destabilizovat tyto diktátorské vládní struktury.
Okrajově vím, že pro lidi v Nákle a okolí bylo před Covidem živé téma rozšíření pískovny. Jak se to dál vyvíjí ?
Toto je trvalé téma. Situace je v tomto ohledu složitá. Na jednu stranu je tu velké množství štěrkopísků, bez kterých prostě nelze stavět a na druhou stranu je tady mexická společnost Cemex, která zde těží náš písek a pak nám ho prodává. Zisky pak vyvádí do Mexika a v našem regionu tak nezůstává téměř nic. Celý tento problém je běh na dlouhou trať a vyřešení ke spokojenosti všech se zde asi nepodaří. Bude to spíše otázka nějakého kompromisu.
Nějaké veselé historky z natáčení (Senátu) ?
Těch tam moc není. Občas se stane, že některý senátor připraví své vystoupení v tomto duchu a to se pak setkává s velmi pozitivním ohlasem. Jedno z těch posledních, co si vzpomínám bylo například, když pan senátor za Olomouc Lumír Kantor, civilním povoláním lékař, přednesl na plénu anamnézu mocenského syndromu. Bulo až s podivem, jak se tato specifikace uvedená v odborné lékařské literatuře nápadně přibližovala předsedovi naší vlády.